A tábornok hattyúdala
Explorator biztos forrásból tudomást szerzett arról, hogy egy magánszemély 2023. október 30-án a következő szövegű közérdekű adatigénylést küldte meg a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgatójának:
Dr. Béres János altábornagy, a KNBSZ főigazgatója részére
Tárgy: Közérdekű adatigénylés
Tisztelt Főigazgató Úr!
Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (Infotv.) alapján a következő adatigénylést terjesztem elő.
Kérem, hogy részemre, az ilyen és ilyen e-mail-címre az alábbi dokumentumokat, ill. adatokat elektronikus formátumban (a csak papír alapon létezőket beszkennelve) küldje meg:
1. A KNBSZ-nek mely felsőoktatási intézményekkel (főiskolákkal, egyetemekkel) van jelenleg is hatályban lévő, érvényes együttműködési megállapodása?
2. Kérem, hogy a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a KNBSZ vagy jogelődjei (KBH, KFH) között 1994 óta megkötött összes együttműködési megállapodást elektronikus formátumban (a csak papír alapon létezőket beszkennelve) küldje meg részemre.
3. Kérem továbbá megküldeni a KBH és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE) közötti, 2011 végén érvényben lévő együttműködési megállapodást.
Kérem, hogy a fenti, közérdekű adat megismerésére irányuló igénynek -- a vonatkozó jogszabály értelmében -- a beérkezést követő legrövidebb idő alatt, legfeljebb azonban 15 napon belül tegyen eleget.
Segítő együttműködését előre is köszönöm.
dátum, aláírás
Az altábornagy úr november 3-án válaszolt a beadványra, és válaszában az adatigénylést – nemzetbiztonsági érdekből – elutasította. Íme a válaszlevél, és alatta Explorator hevenyészett kommentje:
Szerény véleményem szerint ha az oktatási-kutatási, tudományos együttműködési szerződések gyűjteményes felsorolása ellentétes lenne a nemzetbiztonsági érdekkel, akkor a KNBSZ korábban sem adhatott volna a „nagyközönség” számára a szolgálat felsőoktatási intézményekkel kötött megállapodásainak szinte teljes spektrumát „átvilágító” tájékoztatást. Például a KNBSZ honlapjáról letölthető Felderítő Szemle 2010. évi 3-4. száma 10. oldalának utolsó bekezdésében Dr. Négyesi György ezredes, a jogelőd KFH (Katonai Felderítő Hivatal) Tudományos Tanácsának elnöke nem közölhette volna az „olvasókkal”, hogy „2007 és 2010 között eredményesen tartottuk fenn, erősítettük, tartalmában gazdagítottuk, sőt bővítettük is tudományos kapcsolatainkat, együttműködésünket a Honvédelmi Minisztérium, a nemzetbiztonsági társszolgálatok, rendvédelmi szervek tudományos kutatóhelyeivel, polgári felsőoktatási intézményekkel, kutató intézetekkel és tudományos műhelyekkel. Mindezek sorából kiemelkedő az együttműködés rendszeressége és tartalmassága a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemmel, a Magyar Hadtudományi Társasággal, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeummal, az MK Katonai Biztonsági Hivatallal, a Felderítők Társaságával, továbbra is igen eredményes a Budapesti Műszaki Egyetemmel, a Corvinus Egyetemmel és a Kodolányi Főiskolával. Az értékelt időszakban igen ígéretes és már működő, tartalmas kapcsolat alakult ki az MH Geoinformációs Szolgálattal, a Külügyi Intézettel, a Zsigmond Király Főiskolával, valamint a Pécsi Tudományegyetemmel is” (kiemelések tőlem). A felsorolásban név szerint említett, a KFH-val, azaz a KNBSZ jogelőd nemzetbiztonsági szolgálatával „rendszeres és tartalmas” együttműködést folytató tucatnyi intézményt felsoroló listában hat egyetem, illetve főiskola szerepel.
Ez az „ígéretes és már működő” kapcsolatokat felsoroló, már-már „dicsekvésszámba” menő felsorolás nem ellentétes a nemzetbiztonsági érdekkel, az ugyanilyen tartalmú aktualizált adatokra vonatkozó (a ma is érvényes megállapodások alapján együttműködést folytató felsőoktatási intézmények felsorolását kérő) igény teljesítése viszont veszélyes? Az 1995. évi nbtv. (nemzetbiztonsági törvény) vonatkozó rendelkezései a titokvédelemről és a „nemzetbiztonsági érdekről” 2010-ben ugyanazok voltak, mint ma, 2023-ban. Vagy Négyesi ezredes sértett a publikációjával (és a jogelőd KFH főigazgatója a Felderítő Szemle kiadmányozásával) nemzetbiztonsági érdeket, vagy a KNBSZ most áll ellen mondvacsinált indokokkal az adatigénylésnek. Itt valami ellentmondást vélek felfedezni.
Úgy tűnik, hogy az elutasítás indokai valótlanok, alaptalanok, logikátlanok, ellentétesek a kialakult gyakorlattal, életszerűtlenek és minden bizonnyal jogszabálysértőek is, de ebbe most nem megyek bele:
A közelgő hétvégére tekintettel hagyok egy szusszanásnyi szünetet a Kedves vagy Kedvetlen Olvasónak, de ígérem, a jövő hét elején – lehet, hogy egymás után több bejegyzés keretében – visszatérek a témára. Valószínűleg legelőször a Zsigmond Király Főiskola, majd Egyetem (ma már Milton Friedman Egyetem) és a KNBSZ közötti együttműködési megállapodásokkal kezdünk, hogy mindenki számára világos legyen, miért hangzik a tábornok hattyúdala inkább az ezópusi meséből ismert varjúkárogásnak. De higgyétek el: Explorator ezúttal sem hagyja kiénekelni a sajtot a szájából.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése